29 SEPTEMBER 2026
Kommunala verksamheter övade och planerade under beredskapsveckan
Tibro kommun stärker sin beredskap inför samhällsstörningar och kriser. I samband med årets beredskapsvecka genomfördes övningar, utbildningar och planeringsinsatser i flera verksamheter, bland annat på Ransbergs skola och den anpassade grundskolan. Under veckan arrangerades även en samtalskväll om hur vi i samhället kan stötta människor i kris tillsammans.
Den 21-27 september genomfördes den nationella Beredskapsveckan. Både Tibro kommun och de kommunala bolagen uppmärksammade veckan genom övningar, utbildningar och information till invånarna, som ett led i arbetet med att säkra att äldreomsorg, skolor, förskolor och andra viktiga verksamheter ska fungera även vid el- och IT-avbrott och andra samhällsstörningar.
Genom planering, utbildning och övning stärker vi kommunens förmåga att hjälpa och stötta invånarna när det behövs som mest,
säger trygghets- och säkerhetssamordnaren Anders Karlsson.
Friluftsdag med beredskapsträning
Eleverna på den anpassade grundskolan på Fågelvikskolan hade friluftsdag på Rankås med beredskapstema. Under dagen fick de bland annat plocka lingon, laga mat i stormkök och göra en övning där de fick välja ut viktiga saker att ha hemma eller ta med sig om det skulle hända något som skulle tvinga dem att ändra sin vardag på något sätt.
Vi förberedde eleverna för den här dagen genom att titta på en film och läsa en berättelse om vad som händer vid ett elavbrott. På själva friluftsdagen lade vi ut saker på en filt och alla elever fick välja sex saker och berätta varför de valt just dem,
säger läraren Jan Järpehult. Han betonar att de kommer att fortsätta arbeta med hemberedskap och vad som händer vid olika samhällsstörningar.
Skoldag utan el och vatten på Ransbergs skola
På Ransbergs skola stängdes elen och vattnet av under en del av skoldagen på beredskapsveckans första dag, måndagen den 21 september. Det innebar att elever och personal fick klara sig utan rinnande vatten, datorer, telefoner, skärmar, ugnar och stekbord, dammsugare och annan elektrisk utrustning. Dessutom blev tillgången till toaletter begränsad.
De som påverkades mest var nog lärarna som har all sin planering och en hel del undervisningsmaterial på datorer, men de löste undervisningen på ett bra sätt,
konstaterar skolans rektor Therese Lindberg.
Rektorn kom in och berättade att vi inte hade något vatten eller någon ström, men det blev inte så stor skillnad mot en vanlig dag. Det var ju ljust ute
, säger eleven Saga Johansson.
Det hade varit läskigare om det hade varit mörkt,
menar eleven Sally Eriksson, som bor på en bondgård och har varit med om strömavbrott hemma förut.
Det är bra att vi får öva, för får vi ett strömavbrott gäller det ju att vara beredd,
fastslår eleven Valter Tannerud.
Städning och matlagning utan el
Även städ- och måltidspersonalen fick en annorlunda arbetsdag till följd av övningen. I skolmatsalen bjöds det på två olika pastasallader och lite kalla grönsaker.
Vi hann koka pasta innan strömmen stängdes av, så det var inga större problem för oss att fixa med lunchen. Hade vi inte gjort det så skulle vi ha kunnat laga mat utomhus med kommunens Murrikka, en stekhäll med gasol. Och hade inte den varit tillgänglig så hade vi kunnat servera fil och smörgås,
säger kocken Sofia Grennfalk.
Städerskan Diana Nasser tyckte också att arbetet flöt på bra, trots avsaknaden av el och vatten.
Vi koncentrerar oss på att damma idag,
klargör hon och berättar att hon och kollegorna ska få lära sig hur de ska arbeta under en kris senare under veckan.
Viktiga insikter
Vi fick allt att fungera, men övningen fick oss att få upp ögonen för vad vi saknar för att kunna hantera en sådan här händelse på ett ännu bättre sätt,
säger Therese Lindberg.
Vi håller på att ta fram krislådor till köken och ser över vilka investeringar och rutiner vi behöver ha för att kunna lösa matlagningen vid elavbrott och andra störningar,
säger Fredrik Mowitz Shala, enhetschef på kommunens måltidsenhet.
Samtalskväll med fokus på kvinnor, barn och hbtqipersoner
Torsdagen den 24 september arrangerade Tibro kommun en samtalskväll på biblioteket med temat "Hur kan kvinnors, barns och hbtqi-personers perspektiv tas om hand i arbetet med civil beredskap?"
Medverkade gjorde länsjuristen Daniel Bohman som har folkrätt som ett av sina specialområden, Pelin In, verksamhetsutvecklare på Rädda Barnen, Anna Stillfors, präst i Tibro pastorat, samt Désirée Sandström, projektledare på RFSL Skaraborg.
En av de bärande tankarna med kvällen var att starta en dialog om hur olika aktörer, som organisationer, samfund, föreningar och kommunen tillsammans kan stötta dem som behöver det vid allvarliga händelser. Det är viktigt att skapa kontaktytor och träffas och samverka innan en kris inträffar,
framhåller Anders Karlsson.
Han konstaterar att kvällen ledde till både nya insikter och tankar om hur man kan göra för att stötta olika grupper och samverka för att erbjuda ett bra krisstöd i Tibro med omnejd.
Vi kom bland annat fram till att det är bra att använda oss av olika fokusgrupper för att få till ett så bra stöd som möjligt för olika målgrupper med särskilda behov, som barn, äldre och människor med olika funktionshinder,
betonar han.
Kontakter
Trygghets- och säkerhetssamordnare